Flower Expo

 

KOLEKCJA KORZYŚCI
to hasło tegorocznej 26. Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE


Hasło tegorocznej wystawy można odczytać w dwojaki sposób. Przede wszystkim mówi ono o korzyściach z posiadania ogrodu i bliskiego kontaktu z zielenią i kwiatami, ale także nawiązuje do samego kolekcjonowania roślin, które jest pasją wielu właścicieli ogrodu.

Lista korzyści z zieleni jest długa i każdy z nas inaczej je szereguje. A jakie korzyści ważne są dla Ciebie?

Piękno i zmienność – uroda roślin, złożoność i zmienność przyrody, jaką możemy obserwować z bliska i odkrywać w kwiatach, fakturze liści, kolorach czy zapachu.

Zdrowie i relaks - korzystanie ze zdrowych warzyw, owoców czy ziół, które uprawialiśmy bez użycia chemii. Coraz bardziej doceniamy terapeutyczną rolę kontaktu z roślinami - ruch na świeżym powietrzu, relaks wśród zieleni i to, że każe się nam ona zatrzymać, odetchnąć i odreagować stres. Ogród czy ukwiecony taras to wspaniałe miejsce rodzinnych i towarzyskich spotkań.

Pozytywne emocje - osobisty wpływ na kształt ogrodu i poczucie sprawczości - to, że roślina się przyjęła, rośnie i wydaje owoce. Ogród to także pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. Już samo kolekcjonowanie roślin - ciekawych odmian jest radością dla wielu z nas. 

Wiedza – obserwowanie roślin rozwija i uczy hierarchii, porządku, pokory i rozumienia procesów i zależności w przyrodzie. Kontakt z przyrodą ma doskonały wpływ na rozwój pamięci i zmysłu obserwacji u dzieci.

Korzyści z zieleni w mieście - mieszkańcy miast doceniają bliskość i dostępność zieleni. To jedno z kluczowych kryteriów przy wyborze lokalizacji mieszkania lub domu. Rośnie świadomość roli roślin w poprawianiu jakości klimatu miejskiego - ich funkcje filtrujące, czyszczące, osłanianie przed wiatrami czy chłodzenie w upalne dni. 

Korzyści ekonomiczne – ładny widok kosztuje. Domy z ogrodem, mieszkania w osiedlach z urządzoną dobrze zielenią i z widokiem na park osiągają wyższe ceny - średnio do 15%.

 

 

 

 

 

 

DO GÓRY