Flower Expo


DZIEŃ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU 2016

W ramach 24. Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE, 3 września odbyło się seminarium Dzień Architekta Krajobrazu. Zgromadziło blisko 80 osób – głównie architektów krajobrazu, wykonawców i projektantów. W roli gościa specjalnego wystąpił Luc Behar-Bannelier – dyrektor Departamentu Nature & Environment, Disneylandu w Paryżu – przedstawiając wyzwania związane z kreowaniem i utrzymaniem zieleni w najsłynniejszym parku rozrywki w Europie. Podzielił się także doświadczeniem menadżerskim – przedstawiając kulisy zarządzania kilkunastoma ogrodami tematycznymi i 150-osobowym zespołem pracowników. Dyskusja towarzysząca prelekcji dotyczyła aspektów praktycznych związanych z utrzymaniem zieleni i okazało się przy okazji, że także w Polsce powstają obecnie parki rozrywki.

Podczas seminarium obecni mieli także okazję poznać z zagadnieniem kreowania tożsamości zawodowej architekta krajobrazu i projektanta ogrodów zaprezentowanym przez Wojciecha Januszczyka, mającej na celu ułatwienie współpracy z klientami, inwestorami i innymi uczestnikami inwestycji. Równie praktyczny był wykład dotyczący ochrony projektantów architektury krajobrazu w prawie autorskim poprowadzony przez adwokat - Aleksandrę Gorzkiewicz. Przedstawiciele firmy Gardenphilia.com omówili natomiast najnowsze rozwiązania z zakresu wizualizacji projektów na podstawie dostępnych na rynku programów.  Tajniki doboru  traw do trudnych warunków, a zwłaszcza do miast oraz praktyczne zasady ich sadzenia i komponowania zaprezentował producent bylin i członek Związku Szkółkarzy Polskich – Włodzisław Barcikowski.

 


 

DZIEŃ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU 2015

MARTHA SCHWARTZ - jedna z najbardziej wpływowych postaci w światowej architekturze krajobrazu była gościem Dnia Architekta Krajobrazu zorganizowanego podczas 23. Międzynarodowej Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” w Warszawie. W ramach 2 godzinnego wystąpienia przedstawiła swoją koncepcję widzenia i projektowania przestrzeni krajobrazu w mieście w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz sztuki.

Blisko 200 osób było pod wielkim wrażeniem charyzmatycznego wystąpienia projektantki. Styl Marthy Schwartz cechuje nieustanne przenikanie się sztuki i architektury krajobrazu. Jej prace to najczęściej reinterpretacja krajobrazu i spojrzenia na naturę - budzą dyskusje i skłaniają do refleksji i debaty, zaskakują oryginalną formą, jaskrawymi kolorami, ostrymi krawędziami, światłem czy użytymi materiałami. Jako artystka nieustannie eksperymentuje poszerzając środki wyrazu. Uważa, że wzornictwo kreuje tożsamość, wpływa na postrzeganie otoczenia oraz pomaga nam wyróżnić się w czasach postępującej uniformizacji, będącej skutkiem globalizacji. W swoich projektach Schwartz udowadnia że tworzenie  krajobrazów miejskich jest platformą dla zrównoważonego rozwoju miast, budowania lepszej jakości życia  i reakcją na stale zmniejszające się zasoby naturalne. Nie zapomina przy tym wszystkim o finansowej stronie realizacji projektów, przekonując deweloperów, jak bardzo opłacalna jest inwestycja w kształtowanie przestrzeni.
Podczas seminarium obecni mieli także okazję poznać prace francuskiego architekta krajobrazu i planisty – Michela Corajoud zaprezentowane przez Bogusławę Bredy-Łaciak, projektantkę pracującą na stałe we Francji. Na przykładzie dwóch realizacji  - Parku Eole w Paryżu oraz bulwary nad rzeką Garonne w Bordeaux zobrazowała jak realizacje projektów krajobrazowych nadają miejscu znaczenia i wartości z poszanowaniem, czy wręcz podkreśleniem jego tożsamości.
Wojciech Januszczyk
w swojej prezentacji  zwrócił uwagę na projektowo–technologiczne rozwiązania poszczególnych elementów przestrzeni wokół domu. Przedstawił praktyczne schematy projektów wykonawczych i podkreślił ich wagę w trakcie realizacji. Spośród szerokiego wachlarza rozwiązań technicznych wybrał kilkanaście najważniejszych  pokazując ich wagę jako nośników rozwiązań praktycznych, bądź estetycznych. Postulował, aby projekty traktować jako ważne narzędzie pracy w komunikacji między uczestnikami procesu realizacji ogrodu.
DO GÓRY